10.09 - KAPLICZKI - WERNISAŻ WYSTAWY

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa MDK Radomsko zaprasza 10 września 2016 r. o godz.17.00 na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Jana Niteckiego pt. „Kapliczki”. Sala kameralna MDK

„Stare kapliczki i krzyże przydrożne w większości polskich miejscowości są nierozerwalnie związane z dziejami ich mieszkańców, budzą często sentyment, przypominają własne dzieciństwo, wydarzenia lokalne, radości i smutki, modlitwy i śpiewy majowe… Stanowią one zarówno wyraz kultury materialnej, jak i świadectwo wiary naszych przodków oraz czci oddawanej Bogu, Matce Bożej i Świętym Postaciom Kościoła. To dziedzictwo kulturowe pokoleń świadczy nie tylko o ich tożsamości chrześcijańskiej i wierze ojców, ale i ubogaca nasz zróżnicowany krajobraz, integruje społeczność lokalną do dbałości o nie, pełni funkcje kultowe i wychowawcze, zaspakaja potrzeby estetyczne, duchowe, a czasami nawet twórcze; często przydaje też znaczenia walorom turystycznym w regionie.
Kapliczki i krzyże stawiane były zarówno w celach obrzędowych, jak i dziękczynno – wotywnych, najczęściej z potrzeby serca i szczerej wiary. W miejscowościach, w których nie było kościoła, obiekty te, zwłaszcza kapliczki domkowe – spełniały często funkcje zastępcze.
Niniejsza wystawa fotograficzna prezentuje te obiekty – małej architektury sakralnej – z różnych regionów Polski, ale w szczególności z regionu łódzkiego, z uwzględnieniem Radomska i okolic. Pragnę przy tym zaznaczyć, że sama fotografia nie oddaje pełnego spektrum tego przydrożnego sacrum, którego scenografia otoczenia jest zmienna nie tylko w różnych porach roku, ale i dnia. Wielobarwność szaty roślinnej i zróżnicowane układy i kolory chmur, śpiewy ptaków, a nawet zapachy ziół czy olejków eterycznych drzew iglastych znajdujących się w pobliżu – ubogacają to przydrożne sacrum; pozwalają także na głębsze odczucia estetyczne i duchowe na łonie przyrody – pośród pól czy na skraju lasów. To właśnie przyroda przydaje szczególnego blasku tym obiektom.
Dlatego moje zauroczenie tymi obiektami – jest jednocześnie zaproszeniem dla miłośników turystyki, fotografii czy malarstwa do szerszego odkrywania piękna tych obiektów – wtopionych w krajobraz pól, łąk, lasów czy wiejskich domostw; do zamyśleń i refleksji… ” – Jan Nitecki, autor wystawy

Jan Niecki – regionalista, miłośnik pejzażu sakralnego, publicysta, pedagog – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego; autor pięciu książek (Ku słońcu. Myśli o cierpieniu i śmierci, Wydawnictwo Hlondianum, Poznań 1990; Słowniczek Przysłów, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993 i 1997 (wyd. II); Aforyzmy dla grzeszników, Wydawnictwo VIDEOGRAF, Katowice 1999; Ku zbawieniu. Myśli świętych i błogosławionych, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2002, Kościoły, kaplice i kapliczki domkowe Radomska i powiatu radomszczańskiego, FIK Radomsko 2011) i ponad 450 artykułów prasowych publikowanych m.in. w T.K. Niedziela i Gazecie Radomszczańskiej. Z tym ostatnim tygodnikiem ściśle współpracuje – od 9 lat – jest autorem stałego cyklu informacji i artykułów z regionu: Kapliczki Radomska i okolic, Ciekawostki kościelne. Katalogowanie i fotografowanie obiektów sakralnych stanowi jedną z jego pasji życiowych; jego zdjęcia prezentowane były na indywidualnych wystawach w Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi, m.in. takich jak: Pejzaże sakralne, Piety, Sacrum przydrożne, Pomniki św. Jana Pawła II ; laureat ogólnopolskiego konkursu fotograficznego T.K. Niedziela w 2007 roku (III nagroda).
Obecna wystawa Kapliczki. Znaki wiary pokoleń – jest odzwierciedleniem jego umiłowania dla piękna małej architektury sakralnej wtopionej w pejzaż polskiego krajobrazu – w szczególności w naszym regionie radomszczańskim.