25.03.2017 – WYSTAWA „USŁYSZEĆ NATURĘ” - RYSUNEK I MALARSTWO JOANNY TUREK

W Miejskim Dom Kultury w Radomsku 25 marca 2017 r. w Galerii MDK odbył się na wernisaż wystawy „Usłyszeć naturę” Joanny Turek. Otwarcie wystawy uświetnił mini recital Karoliny Derwisz.

JOANNA TUREK
Urodziła się w 1995 w Katowicach. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, który ukończyła 2014 roku z wyróżnieniem na specjalizacji jubilerskiej. Obecnie jest studentką trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej.
Od najmłodszych lat Joanna komunikowała się ze światem za pomocą obrazu. Jako osoba niesłysząca od urodzenia to właśnie rysunek i malarstwo stały się podstawową formą jej ekspresji. Z czasem Joanna również opanowała werbalny sposób komunikacji , z sukcesem funkcjonowała od najwcześniejszych lat szkolnych w świecie ludzi słyszących. Jej marzeniem jest opanowanie języka migowego , aby jeszcze skuteczniej połączyć dwa światy ludzi słyszących i niesłyszących. Poprzez sztukę odkrywa siebie jak i otaczający ją świat. Jej malarstwo jest modlitwą –hymnem pochwalnym dla Stwórcy i jej dziękczynieniem. Jak sama podkreśla jest swoistą formę jej religijności.
Radomsko i Dubidze to jej „wyspy szczęśliwe”. W jej twórczości wybrzmiewa zachwyt nad naturą i pejzażem tych okolic:
„ tu wiedzą (…) że skowronek spłoszony raz jeszcze zaśpiewa
kukułka tutaj żywa a nie nakręcona
pszczoła wciąż się uwija raz w prawo raz w lewo” (ks. J. Twardowski)
Nawet w pracach bliskich abstrakcji źródłem inspiracji wciąż pozostaje natura.
Jej prace są wyrazem afirmacji rzeczywistości i czerpaniu radości w obcowaniu z nią. Natura jest tutaj rozumiana w duchowości franciszkańskiej. Widzimy obraz harmonijnego i spokojnego świata, który daje radość i spełnienie. Wszystko ze sobą współgra i stanowi jedną, wspólną całość będącą idealnym tworem Boga. Umiłowanie wszystkiego, co istnieje – a więc nie tylko rzeczy pięknych, lecz także tego co zwykłe, pospolite „nieładne”. Jest odbiciem jej osobowości, optymizmu i otwartości.

UDZIAŁ W WYSTAWACH
2014- wystawa pokonkursowa Międzynarodowy Festiwal Rysowania, Kopalnia sztuka, Zabrze
2015 – Pracownia Prof. Teresa Kotkowska-Rzepecka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kraków
2016 – Rysunki, Galeria Drugie Piętro, ASP, Kraków