3.12.2015 - WYSTAWA

3.12.2015 - WYSTAWA "UKŁADANIE ŚWIATA" BARTOSZA GORCZYŃSKIEGO.

Wystawa „Układanie świata” Bartosza Gorczyńskiego została zaprezentowana w ramach XIII Radomszczańskich Spotkań Integracyjnych organizowanych cyklicznie przez Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku. RSI to wydarzenie dedykowane osobom niepełnosprawnym i łączące środowiska osób zdrowych i niepełnosprawnych.

Bartosz Gorczyński urodzony 1997 r. w Warszawie jest wyjątkowym chłopcem o cechach autystycznych, myślącym obrazami i emocjami. Od wielu lat zajmuje się sztuką, którą on sam definiuje jako: 1. rysowanie, 2. wyrażanie swoich emocji, 3. ciągłe porządkowanie świata oraz 4. komiks. Jego dotychczasowe prace dają sie podzielić na 4 ciągi tematyczne: „Miasta nad Wisłą”, „Haiku – wiersze żartowne”, „Portrety”, „Historyjki obrazkowe”. Jego prace wyróżniają się charakterystyczną, kaligraficzną linią i są najczęściej czarno-białe. Bartek-rysownik biegle posługuje się myszką komputerową i tabletem, w grafikach komputerowych zawsze dodaje wyraziste kolory. Bartek wykonuje tez ilustracje do wierszy, rysuje dla kolegów społeczne historyjki obrazkowe precyzyjnie uczące ich umiejętności społecznych oraz uwielbia komiks.

Prezentowane na wystawie prace Bartek wykonał pod kierunkiem nauczyciela Jerzego Gomuły z Gimnazjum Nr 68 w Warszawie, który w pracy z chłopcem konsekwentnie trzymał się zasady „nie dotykania ręki artysty”. Dlatego prace Bartka są takie osobiste, a ich niezmącona dziecięcość i bajkowość jest tylko ich dodatkowym walorem.

Chłopiec jest laureatem wielu nagród za swoje rysunki, miedzy innymi Ogólnopolskiego Konkursu Korczakowskiego „Prawa dziecka” (główna nagrodę wręczał mu ambasador Izraela w Polsce), a jego grafika komputerowa ‘Panorama Gdańska” zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Osób Z Autyzmem (w Czechach).

Bartek miał dwie publiczne wystawy swoich prac:
– „Myślokształty” w „Starej Pradze” w Warszawie
– „Haiku – obrazem i słowem” w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie
Uczestniczy też w artystyczno-autystycznym projekcie filmowym, któremu patronuje znany artysta i performer Zbigniew Libera.