"WSZECHOBECNOŚĆ" - OTWARCIE WYSTAWY MAGDALENY BARCZYK - KURUS

W Galerii Miejskiego Dom Kultury w Radomsku od 25 maja czynna jest wystawa Magdaleny Barczyk – Kurus „Wszechobecność”.
Artystka o swoim malarstwie tak pisze: „ Głównym tematem moich obrazów jest światło, wobec którego wszystko inne staje się drugorzędne, a malowane przeze mnie obiekty są jedynie pretekstem do studiowania światłocienia. Inspiracji malarskich szukam w naturze, która mnie otacza, głównie w pejzażu oraz obiektach z nim związanych. Interesuje mnie wpływ światła na zmianę tonacji i temperatury koloru oraz jego wpływ na wybrany przeze mnie obiekt. Jednym ze środków formalnych, pomagającym mi spotęgować efekt światłocienia jest gruba faktura, stwarzająca pozory płaskorzeźby i pewnej trójwymiarowości. Odstające impasty rzucają cień własny i sprawiają, że obrazy zmieniają swój wygląd w zależności od ich oświetlania. W opozycji stosuję gdzieniegdzie gładkie laserunkowe powierzchnie, nadające wrażenie głębi i przestrzeni. Są to miejsca, w których światło malowanej rzeczywistości styka się z mrokiem, mieszając z nim i stając na jego pograniczu. Buduję obrazy na zasadzie zestawień kontrastów kolorystycznych, światłocieniowych i fakturalnych. Dążę do tego, by niedotykalnemu promieniowi świetlnemu nadać pozoru namacalności oraz materialności.”
Źródło: http://www.barczyk-kurus.pl/kilka-slow-o-malarstwie

Magdalena Barczyk-Kurus, ur. w 1985 r.
W latach 2005 – 2012 studiowała na wydziale artystycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie ukończyła dwa kierunki: Malarstwo oraz Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych. Prace dyplomowe zrealizowała w pracowni prof. Wernera Lubosa, w obydwu przypadkach otrzymując wyróżnienie. Od 2007 roku należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.pl. Artystka od 2010 działa w Stowarzyszeniu Historycznym Reduta Częstochowa, którego jest współzałożycielką.
Oprócz sztuki interesuje się historią i zabytkami Częstochowy, nad którymi prowadzi badania. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.