Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

 

Instytucja domu kultury w Radomsku powołana została uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Radomsku 20 grudnia 1967r. Oficjalnie zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 1968r. jako Powiatowy Dom Kultury. W 2018 r. przypada 50-lecie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Prezentujemy słowa podziękowania Dyrektora MDK w Radomsku – Elżbiety Kwiatkowskiej:

Szanowni Państwo,
Dzisiaj, 29 września 2018 , na Uroczystej Gali z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy Miejskiego Domu Kultury w Radomsku jesteśmy w nieprzypadkowym składzie. Na tej sali zgromadzili się ludzie, którzy stworzyli to miejsce i działali na rzecz jego rozwoju. Gorąco witam więc wszystkich i każdego z osobna. Dziękuję Państwu za obecność, za przyjęcie zaproszenia do wspólnego świętowania, tym samym podkreślenia wartości, jaką jest dla nas kultura. Pragnę przypomnieć nazwiska i szczególnie podziękować za pracę, wkład w życie kulturalne naszego miasta, wszystkim dyrektorom dom kultury. Podziękowania dla Pana Bohdana Szablewskiego, pierwszego dyrektora domu kultury, do ostatnich chwil życia wielkiego entuzjasty naszej pracy, kieruję na ręce Jego żony – Pani Anny Szablewskiej. Drugim dyrektorem był nieżyjący już Pan Maciej Ziembiński. Dziękuję obecnym na sali: Panu Andrzejowi Rymarkowi, Pani Marii Juszczyk, która dyrektorowała najdłużej, bo 20 lat, Pani Anicie Pawlak Zygmie, Pani Krystynie Michalskiej, która do chwili obecnej bardzo intensywnie angażuje się w działalność domu kultury.

Przede wszystkim dziękuję tym, którzy przez wszystkie lata wspierali dom kultury bezinteresownie, współpracowali przy projektach artystycznych, społecznych i inwestycyjnych. Podziękowania kieruję do wszystkich pracowników i instruktorów, którzy przez lata budowali wizerunek naszej instytucji. Najdłużej związani z domem kultury są na tej sali. Niemal 40 lat pracują tu Pani Krystyna Michalska i Pani Dorota Pachuta. Tylko nieco mniej lat – Panie Anna Kulikiewicz, Celina Tatara, Iwona Herter i Jolanta Ciupińska. Przeszło 20 lat pracują w domu kultury Pan Krzysztof Daros, Pani Małgorzata Gal, Pan Robert Lewandowski. To współcześnie rzadkość. Dla mnie jest to szczególny przywilej pracy z tak zaangażowanym i kompetentnym zespołem. Jestem dumna, że mogę z nimi pracować.

Szanowni Państwo, od 25 lat jesteśmy samorządową instytucją. Dziękuję władzom samorządowym Radomska za wsparcie naszej pracy. Szczególne podziękowania kieruję do Poseł na Sejm RP Pani Anny Milczanowskiej, kiedyś prezydenta miasta, która bardzo wspiera rozwój kultury i rozumie jej potrzeby. Dziękuję obecnym władzom miasta, Prezydentowi – Panu Jarosławowi Ferencowi, Radzie Miejskiej – Przewodniczącemu Rady Panu Łukaszowi Więckowi, za wsparcie naszych poczynań inwestycyjnych i merytorycznych.  Ogromne podziękowania kieruję do zaproszonych gości – dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Pana Jacka Sokalskiego, dyrektorów radomszczańskich szkół, przedszkoli i instytucji z nami współpracujących, przedstawicieli mediów.

Najbardziej dziękuję uczestnikom naszych propozycji – od tych najmłodszych do najstarszych. Bez Was drodzy Państwo praca domu kultury straciłaby sens. Dziękuję za aktywność, pomoc i zaangażowanie w tworzeniu działań kulturalnych, troskę o wspólne dobro jakim jest nasz Miejski Dom Kultury. Dla mnie osobiście to wielki zaszczyt, że kieruję domem kultury w tym szczególnym okresie. Z całego serca dziękuję więc tym, którzy wspierali mnie w mojej pracy, byli dobrymi aniołami.

Elżbieta Kwiatkowska Dyrektor MDK w Radomsku

 

PODZIĘKOWANIA I GRATULACJE OTRZYMANE OD ZAPRZYJAŹNIONYCH INSTYTUCJI:

 

 

 

 

17.11.2018 – KONCERT ORKIESTRY KAMERALNEJ POLSKIEGO RADIA AMADEUS 

Miejski Dom Kultury z okazji roku jubileuszu 50-lecia istnienia zaprosił na swą scenę Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. Publiczność usłyszała utwory Karola Szymanowskiego, Mikołaja Góreckiego oraz „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego w opracowaniu Agnieszki Duczmal. Koncert poprowadziła Gabriela Ułanowska. Orkiestra bisowała kilkakrotnie, a publiczność nagradzała ją owacjami na stojąco.

 

16.11.2018 – MUZYCZNE DOKONANIA KULTURALNE – MAŁE GRANTY MDK

16 listopada 2018 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w odbył się koncert pt. „Muzyczne Dokonania Kulturalne” zrealizowany z okazji jubileuszu 50-lecia MDK i w ramach projektu Małe Granty MDK. W koncercie galowym zaprezentowali się: Grupa Wokalna „ACH”, Dziecięcy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Tęczowe Nutki”, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Impresja”, para taneczna ze Studia Tańca „Etiuda”, Karolina Łuszczyna, Mieczysław Tkacz, Anna Dębska- Molenda oraz Kabaret „Nietoperz”. W programie koncertu znalazła się również prelekcja i prezentacja multimedialna przybliżająca publiczności historię działalności kulturalnej radomszczańskiego domu kultury. Koncert poprowadziła dr Anna Kapuściarek. Oprawa muzyczna: Arkadiusz Chybalski, Mieczysław Tkacz; prezentacja multimedialna i prelekcja: Katarzyna Grzesiczak, dr Anna Kapuściarek; beneficjent przedsięwzięcia: Grażyna Śliwakowska.

 

13.11.2018. WYSTAWA „CHICHOT ŻYCIA” PRZED WEJŚCIEM DO MDK

Przed wejściem do Miejskiego Domu Kultury stanęły olbrzymie srebrzyste rzeźby. To dzieło Michała Batkiewicza – absolwenta Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponad sześciometrowe klauny składające się na wystawę pt. „Chichot życia” pojawiły się przed MDK w roku 50-lecia istnienia instytucji i będzie je można podziwiać w Radomsku jeszcze przez kilka miesięcy.

 

28.09.2018 – KONCERT GALOWY Z OKAZJI JUBILEUSZU 50LECIA MDK 

„Jeszcze w zielone gramy” to tytuł koncertu galowego, który odbył się z okazji Jubileuszu 50-lecia Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. 29 września 2018 na scenie MDK zaprezentowali się wykonawcy, którzy swoją artystyczną drogę zaczynali w domu kultury. Tuż przed koncertem pracownicy MDK wspólnie z Prezydentem Miasta Radomska Jarosławem Ferencem zasadzili drzewo przed wejściem do domu kultury. W programie artystycznym według scenariusza Jolanty Dąbrowskiej i w reżyserii Dawida Chybalskiego wystąpili: Dominika Szwed – Kipigroch, Beata Garbarz – Hebda, Julian Lesiński, zespół tańca nowoczesnego Extasa, tancerze ze Studia Tańca Etiuda, recytatorzy z grupy teatralnej Rekwizytornia Teatr oraz Sceny Poezji. Publiczność usłyszała utwory „Lubię wracać tam gdzie byłem” Z. Wodeckigo, „Staruszek świat” – A. Jantar, „Śpiewać każdy może” – J. Stuhra, „W moim magicznym domku” – H. Banaszak, „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” – M. Grechuty, „Jeszcze w zielone gramy” – M. Umer, obejrzała skecz kabaretowy „Sęk” z repertuaru E. Dziewońskiego i W. Michnikowskiego oraz fragment „Kup kota w worku” T. Różewicza. Zagrał zespół w składzie: Paweł Hebda na gitarach, Beata Garbarz- Hebda, Joanna Hebda- skrzypce, Damian Ciupiński – perkusja, Krzysztof Normand – klawisze, akordeon. Na koniec koncertu zaproszeni goście, przedstawiciele instytucji samorządowych i kulturalno – oświatowych złożyli życzenia jubileuszowe Dyrektorowi MDK w Radomsku – Elżbiecie Kwiatkowskiej. Po Gali publiczność zaproszono na jubileuszowy tort. Koncert prowadzili Magdalena Wolska i Wiktor Lewandowski.

 

9.09.2018 KONCERT WARSZAWSKIEJ ORKIESTRY SENTYMENTALNEJ

Z okazji Jubileuszu – 50lecia Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na Patio MDK zagrała 9 września 2018 Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Artyści wykonali utwory polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Publiczność śpiewała i tańczyła m.in do walczyka, tanga, polki, rumby czy slow-foxu. Warszawska Orkiestra Sentymentalna przy gorących brawach publiczności zaprezentowała to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Dodatkowo organizatorzy rozdali najbardziej roztańczonej publiczności kupony na lody ufundowane przez MDKlub Cafe.

 

8.09.2018 „TRZECI WYMIAR” – WERNISAŻ WYSTAWY RZEŹBY IWONY ŁYŚ – DOBRADIN

„Trzeci wymiar” – pod tym tytułem kryje się wystawa rzeźb, której wernisaż odbył się 8 września 2018 o godzinie 17.00 w galerii MDK. Autorką rzeźb wykonanych w brązie jest pochodząca z Radomska, a obecnie mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Iwona Łyś – Doradin. Artystka zajmuje się małą formą rzeźbiarską w brązie, aluminium i ceramice, a swoje prace prezentuje na licznych wystawach. Wernisażowi towarzyszył recital Anny Kalskiej i Przemysława Wojciechowskiego. Przed otwarciem wystawy odbyło się również odsłonięcie tablicy upamiętniającej Tadeusza Różewicza, zaprojektowanej, wykonanej i ufundowanej przez artystkę.

 

 

16.06.2018 SALON SZTUKI: ŁUKASZ KOMALA – ROZMOWA I KONCERT

Spotkanie z radomszczaninem, gitarzystą i wychowankiem Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Swoją muzyczną przygodę rozpoczynał w radomszczańskim Big Bandzie. Dziś z powodzeniem realizuje również solowe pomysły.

Zdjęcia: Radomsko.naszemiasto.pl

 

5.05.2018 SALON SZTUKI: KAROLINA KOBIAŁKA – ROZMOWA I KONCERT „W NEAPOLITAŃSKIM KLIMACIE”

Koncert pieśni neapolitańskich w wykonaniu Karoliny Sambor – Kobiałki to wieczór wypełniony piękną muzyką, wspomnieniami i anegdotami. Karolina Sambor – Kobiałka to radomszczanka, śpiewa sopranem i  występuje na najważniejszych operowych scenach świata.

     

Zdjęcia: Radomsko.naszemiasto.pl

 

22.04.2018 SALON SZTUKI: SPEKTAKL „MAŁA STABILIZACJA 2.0” W WYKONANIU KONRADA MICHALAKA

Przedstawienie muzyczne prezentujące życie Tadeusza Różewicza w kontekście i w odniesieniu do jego dzieł, na tle zmieniających się czasów, w rocznicę śmierci poety.
Program łączy utwory Tadeusza Różewicza (śpiew – Konrad Michalak) z muzyką współczesną (fortepian – Szymon Szyszka). Spektakl prezentuje kondycje człowieka na tle przemian społeczno-politycznych, dotyka fundamentalnych kwestii związanych z ludzką egzystencją, odwołując się jednocześnie do literackiej filozofii Tadeusza Różewicza.

 

11.03.2018 SALON SZTUKI: SPOTKANIE I KONCERT POLI CHOBOT I ADAMA BARANA

Dwójka uzdolnionych młodych radomszczan, głosami czytelników uhonorowana tytułem Odkrycie Roku 2017 Kwartalnika Twój Blues, była gośćmi Salonu Sztuki w MDK. Pola i Adam na co dzień mieszkają we Wrocławiu. Radomszczańskiej publiczności dali się już poznać m.in. jako liderzy zespołu „Jabłonka”, który też zagrał w sali widowiskowej MDK. W Salonie Sztuki goście rozmawiali m.in. o polskim show biznesie, o tym, czy łatwo się do niego przebić i o planach na przyszłość.

 

24.02.2018 SALON SZTUKI: SPEKTAKL „JA, FEUERBACH” W WYKONANIU ADAMA ZYCHA

Głośna sztuka niemieckiego dramaturga Tankreda Dorsta w wykonaniu artystów Teatru Polskiego ze Szczecina. Nie przypadkiem w MDK. Na scenie pochodzący z Radomska Adam Zych. Towarzyszyli mu Jacek Piotrowski i Agata Dziegieć. Autor sztuki w przejmujący sposób przedstawia w niej dramat wybitnego aktora „starej daty”, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Jest to przenikliwa opowieść o sztuce zaczynania od początku, o dylematach i rozterkach każdego powrotu, który równie dobrze może być zwycięstwem, co klęską.

 

14.02.2018 – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA ROZWINIĘCIE SKRÓTU MDK

Jury w składzie Krystyna Michalska – przewodnicząca, Anna Kulikiewicz – członek i Jolanta Dąbrowska – sekretarz zdecydowało, że : I nagroda trafi do Roberta Starczyka za hasło: „MAKSYMALNA DAWKA KULTURY”, II nagrodę przyznano Małgorzacie Starczyk za hasło „MOST DO KULTURY”, a trzecie ex aequo: Markowi Stolarskiemu i Pawłowi Ciupie za hasło „MIEJSCE DLA KAŻDEGO”.

 

14.01.2018 SALON SZTUKI: SPOTKANIE Z BRONKĄ NOWICKĄ

Rozmową z Bronką Nowicką rozpoczął się cykl spotkań z osobami, które współtworzyły artystyczną historię domu kultury. Bronka Nowicka, Laureatka Nagrody Nike 2016 należała do grupy, która kiedyś tworzyła w MDK Scenę Poezji. Spotkanie to powrót do przeszłości ale tez rozmowa o przyszłości. Nie zabrakło prezentacji fragmentów najnowszych publikacji pisarki.

 

08.01. 2018 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA JUBILEUSZOWY LIMERYK

Rozstrzygnęliśmy pierwszy jubileuszowy konkurs. Na limeryk. Laureatami zostali:
1. miejsce – Wojciech Grajkowski,
2. miejsce Edmunda Bodanka ( na zdj. druga z lewej),
3. miejsce Matylda Kaszyńska ( na zdj. pierwsza z prawej).

Nagrody laureatom wręczyła dziś dyrektor Miejskiego Domu Kultury Elżbieta Kwiatkowska. A oto nagrodzone prace:

I nagroda ( Wojciech Grajkowski)

”Wieczorem dama w pośpiechu
Rzekła do męża „Człowieku!
Żądze swe chcę zaspokoić
I twoją inwencją napoić.”
Zaprosił ją do eMDeKu…”

II nagroda ( Edmunda Bodanka)

Radomszczanka w MDK -u wejściówki pobrała
Nazajutrz przepięknie i stosowanie się ubrała
Lecz totalnie terminy pomyliła
Na holu mocne kropelki wypiła
I chwiejnym krokiem wkurzona do domu wracała

III nagroda (Matylda Kaszyńska)

MDK-u silne ramię

Uczy, bawi, wychowuje,
wzrusza…czasem bulwersuje.
Pęka w szwach…pustkami świeci.
Długo stał będzie? Wiele stuleci?
Nie władza – wioślarz o tym zdecyduje.

 

 

 

Partnerzy i sponsorzy
Skip to content