9.09.2017 – WYSTAWA PRAC JANA RAFAŁA SEDLACZKA

W Galerii Miejskiego Domu Kultury w Radomsku 9 września 2017 r. otwarta została wystawa prac Jana Rafała Sedlaczka.

Wystawa czynna będzie do 28 września 2017 r. w godz. 8.00 – 20.00.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

JAN RAFAŁ SEDLACZEK – RZEŹBIARZ I MALARZ
Urodził się w Łodzi 3.05.1964 r. Studia ukończył na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego gdzie uzyskał tytuł magistra geografii. Następnie podjął studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, uzyskując tytuł magistra sztuki. W czasie studiów wykonywał prace rzeźbiarskie m.in. w pracowniach konserwacji zabytków.
Po ukończeniu studiów zamieszkał we wsi Janów koło Zelowa, w miejscu, które stanowi niezmiennie inspirację dla twórczości artysty. W ogrodzie koło domu znalazła się przestrzeń dla ekspozycji rzeźb plenerowych m.in. pracy dyplomowej – siedmiu rzeźb w kamieniu. Jest to grupa symbolizująca siedem kontynentów. Autor przedstawił zarysy postaci pierwotnych mieszkańców tych kontynentów. Mogą się one kojarzyć z pradawnymi kulturami, w których dominowały wierzenia w magiczną moc i siłę kamienia.
Artysta posługuje się również innym naturalnym materiałem rzeźbiarskim jakim jest drzewo. Nawiązując do tematyki rzeźb kamiennych, oraz wykorzystując pnie lipy i olchy stworzył m.in. mitologiczne postacie, jak również barwne instalacje rzeźbiarskie, nawiązujące do kultury wierzeń ludzi pierwotnych. Drewniane kolosy czuwają teraz nad obejściem, natomiast kolorowe konstrukcje wpisują się w łąkowo leśne otoczenie wzbogacając jego naturalną urodę.
Równolegle Jan zajmuje się malarstwem, dla którego inspiracją jest natura. Przeważnie są to motywy z otaczającej przyrody, pełne spokoju, ciepła, blasku zachodzącego słońca. Obrazy wykonuje używając farb akrylowych nanoszonych na płótno za pomocą szpachli. Ostatnia wystawa prac Jana Sedlaczka, której wernisaż odbył się 2 maja 2014 r., miała miejsce w Domu Kultury w Zelowie.