Dyskusyjny Klub Filmowy w Miejskim Domu Kultury w Radomsku od 1975 skupia miłośników kina niszowego, trudnego, problematycznego. 17 grudnia 2015 r. świętowaliśmy Jubileusz 40-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Początek Gali to niezwykła historia radomszczańskiego DKFu, którą przedstawili publiczności Karolina Gurazda i Maciej Sygitowicz – miłośnicy kina, zawodowo z związani z Kinem „Pasja” MDK. Krystyna Michalska (Kierownik Działu Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez MDK), która z radomszczańskim DKFem związana jest od momentu jego powstania, wspominała początki działalności Klubu. Mówiła, że DKF jest odpowiedzią na potrzeby widzów, którzy chcą oglądać kino ambitne, niekoniecznie komercyjne oraz pragną wymieniać się swoimi opiniami. Podkreśliła, że nie byłoby DKFu gdyby nie zaangażowani widzowie.

Muzyczną oprawę Gali zapewnił zespół Apertus Quartet. Cztery artystki grające na skrzypcach, altówce i wiolonczeli, wykonały najciekawsze utwory muzyki filmowej i serialowej, m.in.: walc – „Ziemia obiecana”, tematy muzyczne – „Vabank”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Daleko od szosy” i „Poszukiwany, poszukiwana”, ballada – „07 zgłoś się”, walc – „Noce i dnie”. Po koncercie publiczność obejrzała najnowszą produkcję Jerzego Skolimowskiego – „11 minut”, polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu DKFu, rozmów i wspomnień przy kawie oraz planowania przyszłorocznych spotkań DKF-owiczów. W imieniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego dziękujemy za wspaniały wieczór 🙂

Fot. Mirosław Kercz i MDK Radomsko