Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

W październiku 2015 r. Kino Miejskiego Domu Kultury w Radomsku zyskało nazwę. Spośród ponad 200 propozycji, które wpłynęły na Konkurs na Nazwę Kina, wygrało jedno słowo: PASJA. Jego autorem jest 31-letni Paweł Mrozowski z Radomska.

Kino Pasja liczy 490 miejsc (parter – 359 i balkon – 131), a w stałych formach działalności znajdują się m.in.: Niedzielne Poranki Filmowe dla dzieci, Noce Filmowe, spotkania z ciekawymi aktorami i osobami z kręgu X Muzy, eventy filmowe oraz przeglądy filmów dokumentalnych i europejskich.

Historia kina zaczyna się we wrześniu 1968 roku. Jego działalność zainaugurowała projekcja musicalowej komedii w nowofalowym stylu „Kobieta jest kobietą” w reż. Jeana-Luca Godarda. Kopie filmowe pozyskiwane były z Okręgowego Przedsiębiorstwa Rozpowszechniania Filmów w Łodzi. W 1968 roku odbyły się projekcje 68 filmów, a w 1969 roku liczba wyświetlonych tytułów zwiększyła się do 106. W 2008 roku, dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino zostało zmodernizowane i zyskało nowy ekran oraz nagłośnienie w systemie Dolby Digital.

Współpraca z PISF zaowocowała w 2012 r. kolejną dotacją, która przy równoczesnym wkładzie finansowym Miasta Radomsko, pozwoliła na zakup nowoczesnego projektora cyfrowego Barco DP 2K-19B, serwera, obiektywu kinowego, okularów do projekcji 3D i zmywarko – suszarki do okularów. 26 października 2012 roku film „Skyfall” w reż. Sama Mendesa potwierdził cyfrową jakość Kina Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Przez dwa tygodnie od daty premiery, kino odwiedziło ponad 2 tysiące widzów, którzy z dużym zainteresowaniem obejrzeli przygody Agenta 007.

Kino Pasja od listopada 2009 roku należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a od 2012 roku do Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych Województwa Łódzkiego (program RSKC realizowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współudziale Filmoteki Narodowej).
Od 2011 roku w Kinie Pasja realizowany jest program KinoSzkoły – Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej. Spotkania z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzą filmoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego – Joanna i Marcin Skorkowie. Celem projektu jest uwrażliwienie młodych widzów na chaos informacyjny w świecie mediów, a co za tym idzie, ukształtowanie ich na świadomych odbiorców audiowizualnych tekstów kultury. Każdą projekcję poprzedza profesjonalna prelekcja, obrazująca uczniom dane zagadnienie poruszane w filmie. Nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne, które mogą wykorzystać na zajęciach w szkole. Realizację projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.

3 września 2011 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zadebiutowało Małe Kino, znajdujące się na I piętrze. Powstało ono dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i pozyskaniu przez placówkę dofinansowania na zakup 76 foteli. W Małym Kinie wyświetlane są przede wszystkim niszowe produkcje i filmy studyjne, które można obejrzeć podczas spotkań działającego w MDK-u od 1975 roku Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
W lipcu 2013 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zostaje uruchomiony system internetowej rezerwacji i sprzedaży biletów, pozwalający na szybkie i sprawne kupienie biletu m.in. na wybrany film. Wystarczy „kliknąć” na godzinę danego seansu, a system przekieruje użytkownika do panelu rezerwacji i sprzedaży.Projekt został współfinansowany ze środków PISF w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Kin.

Pomysły i uwagi dotyczące Kina Pasja i jego repertuaru można kierować na adres: nowekino@mdkradomsko.pl.

Partnerzy i sponsorzy
Skip to content