Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

W 2015 r. Dyskusyjny Klub Filmowy działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku skończył 40 lat. Galę Jubileuszową uświetnił koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet i projekcja nominowanego do Oscara filmu „11 minut” w reżyserii J. Skolimowskiego.

Założycielem Klubu w 1975 roku był pracownik domu kultury Zdzisław Stolarczyk.
Od początku istnienia DKF stawiał sobie za cel popularyzację ambitnych oraz wartościowych filmów polskiej i światowej kinematografii. Widzowie nie tylko oglądali filmy ,ale także brali udział w kameralnych dyskusjach po seasach. Na spotkaniach Klubu obecni byli znakomici goście m.in. aktor Mirosław Konarowski – odtwórca głównej roli w filmie „Con amore” (reż. Jan Batory, Ludmiła Niedbalska), o pracy na planie „Daleko od szosy” opowiadał widzom Krzysztof Stroiński, a Krystyna Janda i Andrzej Seweryn promowali w Radomsku „Granicę” – adaptację książki Zofii Nałkowskiej w reżyserii Jana Rybkowskiego.

W latach 80. ster w DKF-ie przejmuje Artur Kwiatkowski. Pojawiają się filmy z czytanymi na żywo podczas seansu listami dialogowymi, pozyskiwane i przywożone na jednorazową projekcję z węgierskiej, francuskiej czy amerykańskiej ambasady. Często były to tzw. półkowniki, których rozpowszechnianie zostało uniemożliwione przez cenzurę prewencyjną w Polsce okresu komunizmu. I tak w repertuarze ówczesnych projekcji, na życzenie DKF-owiczów, odbywa się seans „Blaszanego bębenka” Volkera Schlöndorffa. W spotkaniu radomszczańskiego DKF-u uczestniczy także Janusz Zaorski, który pokazał w Radomsku „Matką Królów”.
Potem opiekę nad DKF-em przejmuje Krystyna Michalska (kierownik Działu Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez do 2020 r.). Do DKF-u, przyjeżdża m.in. aktorka Anna Seniuk, reżyser Paweł Woldan, Stanisław Różewicz z „Kinemą”, reżyser Marek Lechki, aktor Przemysław Bluszcz czy reżyserka Magdalena Piekorz. Klubowicze biorą udział w przeglądach filmów dokumentalnych oraz wydarzeniach około filmowych nawiązujących tematycznie do ówczesnego repertuaru Dyskusyjnego Klubu Filmowego: wystawach plakatów i koncertach muzycznych.

W latach 2012 – 2017 Klub wspierała Karolina Gurazda. Na spotkania DKF-u regularnie przychodzi około 40 osób, które miały już okazję spotkać się i porozmawiać z aktorami: Jowitą Budnik, Marcinem Bosakiem, reżyserem Jackiem Bławutem i profesorem Jerzym Stuhrem. Formuła DKF-u zostaje niezmienna od lat: prelekcja – projekcja – dyskusja. W marcu 2014 r. – z myślą o najmłodszych widzach – powstał Mały DKF-u. Po projekcjach (przede wszystkim polskich produkcji animowanych i rysunkowych) dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych z nagrodami. Klub uczestniczył w Objazdowym Festiwalu Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, który był dla widzów niepowtarzalną szansą obejrzenia dokumentów z całego świata, rzadko obecnych w oficjalnej dystrybucji kinowej. W 2014 r. (w ramach festiwalu) radomszczanie obejrzeli m.in. „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, która w 2015 r. uzyskała nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.

Aktualnie Klubem opiekuje się Jolanta Dąbrowska. DKF ma swoich wiernych widzów, koneserów dobrego kina, wciąż jednak ta grupa się powiększa. Filmowe spotkania organizowane są przynajmniej raz w miesiącu. Podczas seansów obejrzeć można obrazy, które nie trafiają do regularnego repertuaru radomszczańskiego kina. Szczególny nacisk położony jest na kino europejskie i rodzime polskie produkcje. Nad pracą DKF czuwa kierownik kina „Pasja”, Marta Renik”.

W repertuarze DKF-u znalazły swoje miejsce również tematyczne Maratony Filmowe, Seanse dla Seniorów, Dni Kina (organizowane wspólnie z I LO w Radomsku) oraz warsztaty z gwiazdami polskiej kinematografii. Realizację projektu od kilku lat wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współudziale Filmoteki Narodowej.
Dyskusyjny Klub Filmowy działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku od 1975 r. należy do Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Kreujemy modę na „legalne” uczestnictwo w kulturze filmowej, prezentując na pokazach ambitne filmy (pozyskane z legalnych źródeł) o wysokim potencjale artystycznym i emocjonalnym oraz umożliwiając spotkania z ciekawymi ludźmi i poznanie filmu „od kuchni”.

Nie pozostaje nam nic innego tylko zaprosić wszystkich fanów kina do uczestnictwa w spotkaniach DKF-u. Pytania, pomysły i uwagi można kierować na adres: nowekino@mdkradomsko.pl.

Do zobaczenia w kinie PASJA!

 

Partnerzy i sponsorzy
Skip to content