FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA I RZEŹBY JERZEGO PRZYBYŁA

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA I RZEŹBY JERZEGO PRZYBYŁA "ROK SŁOWIAŃSKI"

6  września w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się finisaż wystawy malarstwa i rzeźby Jerzego Przybyła „Rok Słowiański”.

Wystawa malarstwa i rzeźby „Rok Słowiański” gościła w radomszczańskim domu kultury od 17 sierpnia. Na jej zakończenie ze Szwecji przyjechał autor dzieł sztuki, za granicą znany jako Jan Pol. Do wystawy doszło z inicjatywy artystki Karoliny Mysłek, na co dzień pracującej w MDK. W zamyśle chodziło o pokazanie pełnego roku słowiańskiego, czyli zachodzące zmiany cyklu przyrody, a także to dlaczego przyroda była ważna dla Słowian oraz pokazanie bóstw słowiańskich, które odzwierciedlały zachodzące zmiany w naturze.

Artysta na spotkaniu, przyznał, że to wyjazd do Szwecji skłonił go do zgłębienia wiedzy o mitach. Chcąc poznać swoich sąsiadów, zaczął od zaznajomienia się z ich mitami. To doprowadziło do tego, że jest współautorem i ilustratorem wydanej w 1993 roku książki o mitologii nordyckiej „Om fronnordisk mytologi” zalecanej przez Uniwersytet w Uppsali dla uczniów szkół średnich.

„- Ten kto jest przyjacielem mitów jest przyjacielem mądrości. Mity nie są ani nauką, ani filozofią, czy inną ideologią. To jest doświadczenie człowieka, jego duchowości. Zawsze się mówiło, że u człowieka najważniejsze jest wnętrze. A poznawanie i doświadczanie tego wnętrza jest działaniem mitów. Mity są bardzo złożone i nie można ich tłumaczyć jednoznacznie, z tego względu, że każde przemyślenie duchowości każdego człowieka jest inne. Jak wyjeżdżałem do Szwecji, choć nie myślałem tam zostać na zawsze, to przekonałem się, że nic nie wiem o mitach. Z Polski wywiozłem trzy określenia bogów i jedno określenie plemion słowiańskich. I dopiero tam, na podstawie literatury o mitach nordyckich, zgłębiałem tę wiedzę. One mnie inspirowały, wskazywały drogi, dawały mi dużo przemyśleń o świecie, a także o sobie (…).”

– opowiadał Jerzy Przybył

O mitologii słowiańskiej opowiadał także Piotr Kudrycki z wydawnictwa Slovianskie Slovo.

JERZY PRZYBYŁ
PSEUDONIM ART. JAN POL

„Zawód artysty plastyka pomaga mi w poznawaniu a poprzez twórczość w spotkaniu
z tym co jest tajemnicze, nieznane i zapomniane. Zainteresowanie się współczesnością
i przeszłością, nowymi odkryciami w świecie nauki daje poczucie wielkiej misji dla mojego
zawodu.Daje szanse i grunt poznania własnego wnętrza i duchowości. Twórczość zaś
przez adekwatne środki wyrazu stwarza miejsce spotkania z człowiekiem, jego przeszłości
i orientującego na wyzwania świata, wartości i norm w przyszłości.” – J. Przybył

Malarz – grafik – rzeźbiarz
Urodził się 13.03.1943 roku we wsi Pomiany koło Kępna (woj. Wielkopolskie)
W Polsce (1970) – 1981) prowadził działalność w okręgowej sekcji malarskiej w Katowicach.
W latach 1977 – 1980 należał do krajowej sekcji malarskiej ZPAP w Warszawie. W Szwecji
jest członkiem Svenska konstnars Forbund, Smalands konstnar Forbund oraz członkiem partii
VDMiVastervik.

WYSTAWY:
Szwecja – Vastervik, Linkoping, Kalmar, Stockholm, Vaxjo, jonkoping, Halmstad, Varnamo,
Wadstena
Vetlanda, Sundsvall.
Finladia – Helsingfors, Pieksamaki.
USA – New York, Washington, Wellington, New Yersey City, Seattle, Los Angeles
Canada – New Foundland, Toronto.
Polska – Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Gdańsk, Opole, Toruń.

Uczestniczył w wystawach zbiorowych (ok. 80 wystaw): Bułgaria, Francja, Grecja, Japonia,
Jugoslavia,
Rumunia, Sovjet, Hiszpania, Czechosłowacja, Niemcy, Węgry, Austria, Kanada, Polska i Szwecja.
NAGRODY:
12 Nagród w Polsce, Grand Prix oraz medal av Saint Paul Devenc przy Grand Prix Palmers
i Juan Les Pins (-76) Laureat Hors Concours i Antibes (-76)

MONUMENTALNE PRACE W SZWECJI:
Biuro Turystyczne w Vastervik, Aby – szkoła w Gamleby, Aby Fritidsgard w Gamleby, Dom starców
Johannesbergsvagen w Vastervik, Komunalny dom Valhall w Hultsfred, szpital w Vastervik,
szpital w Ljungby oraz projekt „Garpedansberget”.